Ana sayfa / Apple / Yavaşlayan Iphone Nasıl Hızlandırılır? Ne Yapılmalı? (%100)

Yavaşlayan Iphone Nasıl Hızlandırılır? Ne Yapılmalı? (%100)

Eğer İphone telefonunuz varsa ve yavaşlamasından yakınıyorsanız bunun bir çok nedeni ve çözümü vardır. İphone yavaşladığını hissediyorum, İphone telefonum yavaşladı ne yapacağım? , İphone donma kasma sorunu?, İphone hızlandırma işlemleri neler? gibi sorularınız varsa bu yazımızdan sonra telefonunuzun sorununu bulacaksınız.

 

İphone Modelleri Neden Yavaşlar?

Apple Iphone telefonunuz yavaşladığını veya takılıp donmalar yaşıyorsanız bunun bir çok sebebi vardır. Bunların bir çoğunun çözümü de bulunuyor. Oyunlarda geç açılma veya kasmalar yaşayabilirsiniz. Yada mesajlaştığınız an klavye gelmeyebilir yada başka bir çok neden.

Güncellemeleri Kontrol Edin

Iphone modellerinin yavaşlama takılma gibi sebeplerinin en bariz nedeni güncellemelerdir. Eğer telefonunuzu güncelledikten sonra yavaşlamalar hatta ve hatta bataryanızın hızlı bitmesi, aşırı ısınması gibi sebelerinin çoğu güncellemelerden kaynaklıdır.

Ama telefona gelen güncellemeleri yapmayalımmı? Tabiki yapın. Eğer Apple bir güncelleme yolladıysa bunu yapın. Genellikle güncellemeler telefona yeni özellik ve daha iyi çalışmasını sağlar. Bazen bu gelen güncellemede sorunlar olup telefonu yavaşlatabilir, ısınmasına sebep olabilir. Genellikle böyle durumlarda Apple en kısa sürede güncelleme getirecektir. Bu sebepten dolayı telefonunuzda yavaşlık ve ısınma durumları varsa güncellemeleri kontrol etmenizde fayda var.  Güncellemeleri kontrol etmek için Ayarlar>Genel>Yazılım güncelleme.

Peki Iphone telefonunuzu kontrol ettiniz ve güncelleme yok mu? Çözümler bitmedi!

Telefonunuz Hafızası Dolmuş Olabilir!

İphone telefonların Hafızası dolmaya başladıysa bu yavaşlamaya neden olabilir. Bunun çözümü ise daha basit. İlk başta yapmanız gereken şey Ayarlar > Genel > İphone Saklama Alanı kısmına gelin. Bu kısım bizlere telefonumuzda neylerin ne kadar telefonumuzda yer kapladığını göstermektedir. Genelde en çok yapılan hatalardan birisi sildiğimiz resim ve videoların çöp kutunda durup 30 gün sonra otomatik silinmeyi beklemesidir. Eğer telefonunuzda çöp kutusu dolu ise temizleyin. Daha sonra saklama alanına gelip kullanmadığınız ve gereksiz olan oyun ve uygulamaları silin. Uygulamalar indirildikten sonra genelde kullanıldıkça kullandığı yer artmaktadır. Bu nedenle bazen sıklıkla girip kullandığınız uygulamaları silip tekrardan yükleme de bir seçenek olabilir.

Hazır yüklü gelen uygulamaları silmekte bir çözüm yoludur. İmovie GarageBand vb bir çok kullanılmayan uygulama yüklü gelir. Bunları dilerseniz silebilirsiniz. Örneğin GarageBand uygulaması 1.5 2gb arası yer kaplamaktadır. Bunları silerek hem yerden tasarruf edebilir hemde telefonun hafızasını rahatlatarak hızlandırabilirsiniz.

Arka Planda Uygulama Çalıştırmayın! 

Bir çoğumuzun unuttup sürekli arka planda çalışır şekilde uygulamaları açık tutarız. Bu gibi durumlarda telefon sürekli olarak ram ve işlemci kullanmaktadır. Bu sebepten dolayı telefonunuzun birden fazla iş yapmasından dolayı yavaşlamalar olabilir. Aynı zamanda bu durum pilinizin hızlı bitmesinde de neden olabilir.

Güç Tasarruf Modundan Çıkın!

İphone telefonların kendi güç tasarruf modu bulunmaktadır. Bu modu açtığınızda pil işaretiniz yeşil yerine sarı olur. Güç tasarruf modu, telefonun işlem gücünü azaltarak fazla güç tüketmesini engeller, pilinizin uzun gitmesini sağlar. Telefonunuzun performansını düşürerek pilinizin çok gitmesini sağlamasından dolayı oyunlarda yavaşlık ve donmalar görebilirsiniz. Açıp kapamak için denetim merkezini yada Ayarlar > Pil > Güç tasarruf modu kısmından yönetebilirsiniz.

Widget Kullanmamaya Özen Gösterin

İos 14 güncellemesinden sonra Androidlerde bulunan Widget özelliği geldi. Bu sayede ana ekranınızı istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Fakat sürekli bu widgetların açık olması bir nebzede olsa yavaşlatabilir. Bundan dolayı kullanmadığınız widgetları silebilirsiniz.

Uzun Süredir Kullandığınız İphone Eskimiş Olabilir

Genelde telefonlar ortalama 3 4 sene gidecek şekilde ayarlanır. Eğer siz 3 4 yıldan fazladır kullanıyorsanız telefonunuz yavaşlamış ve ne yaptıysanız eski performansını sağlayamıyor olabilir. Bunun çözümü maalesef yeni telefon almak olacaktır. Yavaşlamasının nedeni ise anlayacağınız dilden konuşursak telefonunuzun yorulması demek olabilir. Arabaların motorları gibi de düşünebilirsiniz bunu.

Asla Hızlandırıcı Uygulamalar Yüklemeyin!

Bu programlar aslında tamamen zaman kaybıdır. Telefonunuzu tam tersine hızlandırmak yerine size hızlanmış gibi gösterecektir. Bundan dolayı bu tip uygulamaları kullanmamanızı öneririz.

Mobil Veri ve Bluetooth Kapalı Olsun

Bunlar aslında çok da yavaşlatmasada mobil veri dolaylı yoldan yavaşlamasına hatta pilin hızlı bitmesine sebep olabilir. Genelde İphone modelleri mobil veride daha çok ısınmakta, ısınan yeri de işlemcileridir. İşlemcinin fazla zorlanması ve ısınması birazda olsa yavaşlığa neden olabilir. Mümkünse 3G yerine de 4G kullanmaya özen gösterin.

Artık Gücü Yetmeyebilir

İphone telefonlarının genellikle uzun süre gittiğini ve yıllarca eskimediğini biliriz. Tabikii androide nazaran bu durum daha doğru. Fakat artık oyun ve uygulamalarda yavaşlık hissediyorsanız en bariz nedenlerden biride kesinlikle işlemcinizindir.

Uygulamalarınızı Güncel Tutun!

Bazen uygulamalarda sorunlar olabiliyor,  bu nedenden dolayı telefonunuzun yavaşladığını hissetmeniz gayet normalde. AppStore girip uygulamalarınızı güncel tutmanız çok önemlidir.

Piliniz Zayıflamış Olabilir

İphone modellerinde pilinizin sağlığının düşmesi yavaşlamasına sebep olacaktır. Görmek için (iphone 6 ve üst modeller) Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı kısmından görebilirsiniz. Piliniz eğer %85 gibi seviyelerin altına düştüyse bataryanızı değiştirmenizde fayda var.

Dikkat!

Asla Apple dışında bir servise vermeyin. Genellikle orjinal adı altında bataryalar takılmakta. Unutmayın Apple dışında kimse orijinal batarya takamaz. Bataryalar doğru akım ve güç veremediklerinden dolayı bir nevi artık telefon randıman veremez. Bu nedenle Apple servisini arayıp nasıl pilinizi değişeceklerini ve nereye göndereceğini anlatacaktır.

 

Eğer İphone telefonunuz yavaşlıyorsa sebepleri bunlar olabilir. En bariz nedenleri ise eskimesi ve depolama alanıdır. Yukarı da bahsettiklerimiz sizlerin kesin ve %100 çözümü olacaktır.

Peki bu yazımızdakileri uyguladıktan sonra Iphone telefonunuz hızlandı mı?

Yazar Serhan Engin

Teknoplus TV Yöneticisiyim. 4 yıldır aktif olarak bu sektörle uğraşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon incelemesi telefon incelemesi telefon incelemesi teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri tekno teknoplus teknoplus teknoplus teknoloji haberleri teknoloji haber teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon inceleme teknoloji bilişim