Ana sayfa / Genel / Rekabet Kurumundan Google’a Büyük Ceza

Rekabet Kurumundan Google’a Büyük Ceza

Rekabet Kurumundan Google’a Büyük Ceza!

Google ile rekabet kurumunun arası son zamanlarda pek de iyi sayılmaz. geçtiğimiz aralık ayında T.C Rekabet Kurumu google firmasına istediklerini yapmadığı gerekçesi ile 98milyon lira para cezası verdi.

 

Geçtiğimiz aralık ayında Google firması android işletim sisteminde google uygulamalarının ön yüklü gelmesinden kaynaklı haksız rekabet oluşturduğu gerekçesi ile ceza kesti. Google cephesinden ise üretilecek yeni cihazlarda Türkiye pazarında android lisansı vermeyeceğini bildirdi.Özel olarak da firmalara  mail üzerinden bildiride bulundu!

 

Rekabet kurumunun bu cezası sonrası büyük ses getirdi.Kimileri haklı veya haksız bulsa da rekabet kurumunun geri adım atmayacağı gözüküyor. Google cephesi ise geçtiğimiz günlerde sözlü olarak savunma yaptılar.Görünüşe bakılırsa rekabet kurumu google’ın sözlü savunmasını haklı bulmadı.

 

Rekabet Kurumunu Google Neden Ceza kesti?

2015 yılında Yandex’in itirazı üzerine Rekabet Kurumu işleme başladı.2019 yılının son ayında  karar netleşti.Yandex tarafından anroid cihazlarda google servislerinin ön yüklü gelmesi diğer firmaların rekabet konusunda eşitlik sağlayamadığını öne sürmüştü.Bu servisler gmail,haritalar ,tarayıcı,drive gibi uygulamalar.

 

Avrupa ülkelerinde ise bu durum böyle değil.Hangi arama motorunu kullanmak istersiniz gibi seçenekler sunarken ülkemizde böyle bir hizmet vermiyor.

 

Ülkemizde çıkacak yeni cihazlarda yüksek ihtimal ile android işletim sistemi olmayacak.Şuan için kafa karışıklığına sebep olmasından dolayı tüketiciler ileri dönemlerde  ios işletim sistemini tercih edecek duruyor!

Yazar Serhan Engin

Teknoplus TV Yöneticisiyim. 4 yıldır aktif olarak bu sektörle uğraşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon incelemesi telefon incelemesi telefon incelemesi teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri tekno teknoplus teknoplus teknoplus teknoloji haberleri teknoloji haber teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon inceleme teknoloji bilişim