Ana sayfa / Bilgi / Podcast nedir? Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast nedir? Podcast Nasıl Yapılır?

Son dönemde popülerleşen bu uygulamayı herkes bilmiyor bizde size bu uygulamayı tanıtacağız ve nasıl yapılacağını göstereceğiz. Podcast nedir ? Podcast Nasıl Yapılır ? nerden podcast dinleyebilirim ? Hangi kanalları dinlemeliyim ? Gibi sorulara cevap vereceğiz. Hadi gelin Podcast uygulamasını inceleyelim.

Podcast nedir ?

Podcast aslında bir nevi sohbet dinleme programı. İçerik üreticileri Podcast uygulamasına kaydettikleri ses kayıtlarını yüklerler. Bu ses kayıtları herhangi bir konuda olabilir. Böylece siz sevdiğiniz bir konunun hakkında bilgi edinebilir veya o konu hakkında bir sohbet dinleyebilirsiniz. Bu uygulamanın  güzel yanlarından biri ise arka planda kullanılabilmesi ve istediğiniz zaman dinleyebilmeniz. böylece ister yürüyüş yaparken isterseniz araba sürerken veya farklı alanlarda rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Bizim de takip ettiğimiz ve önerdiğimiz podcast kanallarını sizlerle paylaşacağız. Sevdiğiniz, hoşlandığınız kanalları takip ederek kendinizi geliştirebilir ve zaman geçirebilirsiniz. 

 

Önerdiğimiz Podcast Kanalları:

 • Teknoseyir podcast (teknoloji)
 • Nasıl olunur  (bilgi)
 • FilmLoverss (sinema) 
 • Zihnimin kıvrımları (kişisel gelişim)
 • Hardware plus (teknoloji)
 • Hayat okulu (girişim, kişisel gelişim)
 • Hakkı alkan (teknoloji)
 • teknosafari (teknoloji) 
 • Biyografik bilim (biyografi)

Podcast Nasıl Yapılır ? 

Podcast yapmaya başlamadan önce kendinizle yüzleşmeniz lazım. Düzenli bir şekilde devam ettirebilir miyim diye kendinize sorun sonra konularınızı belirlemeye çalışın mesala bu konuda kendinize şunu söyleyin içeriğim ne olacak. Tüm bunları yaptıktan sonra şunu da bilmelisiniz ki hemen öyle yüzlerce binlerce dinlenmeyeceksiniz bunun farkında olun.

Podcast’e yeni başlayacaksınız ve ekipmanınız yoksa 500-1000 tl arası bir başlangıç bütçesi belirleyebilirsiniz. Eğer siz diyorsanız ki daha profesyonel yapmak istiyorum o zaman kesenin ağzını biraz açacaksınız. Hadi gelin Podcast yapmak için gerekli ekipmanlara göz atalım.

Podcast yapmak için gerekli ekipmanlar;

Mikrofon:

Podcast yapmak istiyorsanız ilk ve temel ihtiyacınız bir mikrofon. Mikrofon bir podcast’in en temel ihtiyacıdır. Öyle bilgisayarın mikrofununu kullanırım veya kulaklığın mikrofonunu kullanırım demeyin olmaz. Size ses konusunda sıkıntı çıkarmayacak profesyonel bir mikrofon lazım. Çünkü ses kalitesi kullanıcıyı da çeker.

 

POP filtresi:

Profesyonel bir Podcast yapmak istemiyorsanız çok da gerekli değil ama bu filtre sayesinde sesleri daha pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Bu filtre ek olarak da mikrofonun kullanım ömrünü iyileştirecektir.

 

Kulaklık:

Tıpkı POP filtresi gibi kulaklıkta pek lazım değil. Profesyonel bir podcast yapıyorsanız yine kulaklığınız olsa iyi olur. Böylece kendi sesinizi duyabilir ve ona göre daha iyi bir kayıt çıkartabilirsiniz. Böylece kontrollü bir podcast yapabilirsiniz.

 

 

Nerden Podcast Dinleyebilirim ?

Öncelikle şunu söyleyelim podcast dinlemek ücretsiz. Kullandığınız her akıllı cihazdan podcast dinleyebilirsiniz . saatlerce zaman geçirebileceğiniz, iş yaparken dinlenebilecek, sıkıldığınızda sohbet havasında bir dinlenebilir şeyler var. Şimdi size hangi uygulamalardan podcast dinleyebilirsiniz gösterelim.

Podcast dinleyebileceğiniz uygulamalar:

 • Spotify
 • iTunes
 • Google Podcasts
 • SoundCloud
 • Castbox
 • Instacast
 • PodCruncher
 • Casts 

Daha birçok uygulama var fakat bunlar yeter de artar.

 

Siz hangi podcastlerı dinliyorsunuz ? Hangi podcastleri önerirsiniz ? yorumlarda görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

 

Yazar Serhan Engin

Teknoplus TV Yöneticisiyim. 4 yıldır aktif olarak bu sektörle uğraşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon incelemesi telefon incelemesi telefon incelemesi teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri tekno teknoplus teknoplus teknoplus teknoloji haberleri teknoloji haber teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon inceleme teknoloji bilişim