Ana sayfa / Genel / korona virüsü nedeniyle fabrikalar durdu!

korona virüsü nedeniyle fabrikalar durdu!

Korona virüsü durmak bilmiyor!

2020 yılında dünyanın başına dert olan koronavirüs durmak bilmiyor.Yayılım hızı çok yüksek olmasından dolayı kısa sürede tüm dünya da baş gösterdi.Merkezi çinde başlayan bu virüs çin halkını derinden etkiledi.

Hepimizin bildiği üzere çinde binlerce fabrikası olan bir ülke ve genellikle büyük firmalar fabrikalarını buraya açıyor.Nedeni ise ucuz ve maliyetin az olması.Apple şirketinden tutunda taşınabilir disklere kadar çoğu şey çinde üretiliyor.

Çinde çok yüksek sayılara ulaşan bu virüs çoğu fabrikanın belirli bir süreliğine durdurulmasına sebep oldu.Üretim olmayınca da stoklar yavaş yavaş tükenmeye başladı.

Üretim yapılamadığından dolayı önümüzdeki aylarda teknolojik cihazlara %20 zam bekleniyor.

Çinde bir çok şirket ofisini kapattı.E-spor maçlarından tutunda Starbucks ‘a kadar bir çok  farklı sektörde durdurulmalar oldu.

Ülke içinde ve dünya da fuarlar ertelendi yada iptal edildi.Bunların en çok ses getireni ise MWC (Mobil dünya kongresi)iptali.Facebook firması F8 geliştirici konferansını iptal etti.

Firmalar bu virüsün etkisi ile sanal ortamdan işlerini halletmeye ve görüşmeye başladı.Görüşmeler skype gibi platformlardan yapılıyor.Twitter firması ise hastalığın sık görüldüğü yerlerde  çalışanlarına evden çalışmalarını istedi.

 

 

Yazar Serhan Engin

Teknoplus TV Yöneticisiyim. 4 yıldır aktif olarak bu sektörle uğraşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon incelemesi telefon incelemesi telefon incelemesi teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri tekno teknoplus teknoplus teknoplus teknoloji haberleri teknoloji haber teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon inceleme teknoloji bilişim