Ana sayfa / Genel / Çinliler Huawei Telefonlara Sahip Çıkıyor! Yok satıyor

Çinliler Huawei Telefonlara Sahip Çıkıyor! Yok satıyor

ABD-Çin ticaret savaşının ortasında kalan Huawei markası , artık telefon üretemeyecek duruma geldi. Çinliler ise bu durumu Huawei alarak destekledi!

Huawei Zorlu Bir Süreç Bekliyor

ABD ve ÇİN arasında bir ticaret savaşı başlamıştı. Bunun ilk kurbanlarından olan Huawei’ye her seferinde ambargolar uygulandı. Fakat her ambargo uygulamasından sonra Huawei daha da güçlendi. Sadece telefon piyasasında değil, Laptop gibi satışlarıda tavan yaptı. Bu sefer önünde daha büyük bir ambargo bulunuyor. Öyle ki telefon üretemeyecek duruma gelmiş oldu.

Abd içerisinde kalmak isteyen firmaların Huawei ile ticaret yapmasının yasaklanmasından sonra telefon üretim bantları ve parça tedarikçileri Huawei yanlız bırakmak zorunda kaldı.

Çin Hükümetinin ise hiç bir şey demeyip en büyük markasını bu şekilde bırakması ise insanlar tarafından garipsende. Çin halkı ise milyarlık nüfusa sahip olmasından dolayı avrupada bile büyük bir pazar payı. Çinde ise telefonlar yok satıyor. Huawei böyle giderse telefon stoğunun 2021 martına kadar gidebileceği söyleniyor. Fakat önümüzde aylarda tanıtılacak olan Huawei Mate 40 serisi ne olacak belli değil.

Başta Apple gibi neredeyse tüm firmaların telefonları Çin’de üretilmekte. Çin isterse büyük firmaları batırabilme gücüne sahip, fakat bu durumda bir çok kişinin işsiz kalması ve uzun vadede zararına olacağından yapmadığı düşünülüyor. Fakat Çin, elindeki üretim gücünden kaynaklı istediği şekilde aksiyon alabilir. Öyle ki neredeyse tüm dünya üretimlerini ucuz işçilikten dolayı Çin’de yapmakta.

Stoklarının az kalmasından dolayı Huawei cihazlara da zam gelmesi bekleniyor. Bakalım ABD-ÇİN ticaret savaşında galip kim olacak.

 

Yazar Serhan Engin

Teknoplus TV Yöneticisiyim. 4 yıldır aktif olarak bu sektörle uğraşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon incelemesi telefon incelemesi telefon incelemesi teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri tekno teknoplus teknoplus teknoplus teknoloji haberleri teknoloji haber teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon inceleme teknoloji bilişim