Ana sayfa / Apple / 2020 Yılında İphone 5s Alınır mı?

2020 Yılında İphone 5s Alınır mı?

2020 Yılında iphone 5s hala alınır mı?, iphone 5s hala kullanılır mı? gibi aklınızda sorular var ise bu yazımızda sizlere 2020 yılında iphone 5s almanızın mantıklı mı mantıksız mı olacağından bahsedeceğiz.

2020 Yılında İphone 5s Alınır mı?

Apple firmasının 2013 yılında pazara sunduğu telefon olan ve ülkemizde de çok fazla satış yaptı. Özellikle iphone modelleri arasında ilk parmak izi bulunması ve 64bit mimarisi olması da dikkat çeken özelliklerindendi.

Şuan sıfırını bulamayacağınız için 2.el satın alabilirsiniz. 2.el satış sitelerinde ve telefoncular da hala peynir ekmek gibi gitmekte. Peki 2013 yılında çıkmış olan İphone 5s bizleri hala mutlu edebilir mi? Gelin yazımızda başlıklar halında anlatalım.

 

Kamera

Kamera konusunda İphone modelleri her zaman sevilen cihazlardandır. İphone 5s ‘de çıktığı zamana göre güzel bir kameraya sahip. Fakat günümüzde 8mp değerinde düşük diyafram değeri ile bizleri mutlu etmeyecek bir kameraya sahip. Özellikle akşamları resim çekmek gibi bir düşünceniz olmamalı. Gündüz çekimlerinde de fena bir performansı yok. Ön kamerası ise pek memnun etmeyecektir sizi.

Performans-Güç

Genellikle iphone cihazların stabil çalıştığını söyleriz. Fakat aradan geçen bunca zamandan sonra cihazda ufak ufak takılmalar olmakta. Şuan ikinci el bir telefon alacağınızı var sayarsak yorgun bir telefon almış olacaksınız. Bu nedenle sizlere iyi bir performans vermeyecektir.oyun oynamak dışında sizlerin sosyal medya ihtiyacını fazlasıyla giderecek bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Ama fazlasını beklemek biraz nankörlük olacaktır 🙂

İphone 5s’in içinde 1gb ram var. Artık 4gb minimum olduğunu düşünürsek bu kısımda da bize yetmeyecektir.

Batarya-Pil

Performans konusunda 2020 yılında bile tatminkar sonuçlar versede çıktığı yılda bile pili hep eleştiri almıştı. Günümüzde artık 10 saatten fazla pil ömrü sunan cihazları düşünürsek İphone 5s‘in pili bizleri yarı yolda bırakacaktır. Oyun oynarsanız su gibi gidecek bir cihaz. Mobil veriyi açmak yerine Wi-fi üzerinden internete girerseniz 2-2.30 saat sosyal medyada gezme olanağı verecektir. Fakat şuan ikinci el bir telefon alacağınızı düşünürsek içerisinde orjinal pil olma olasılığı düşük. Sebebi ise uzun yıllar sonra pili hızlı bitmesinden dolayı yeni pil takılması.

Tasarım-Dayanıklılık

Sanırım bu kısıma kadar pek iyi konuşmamıştık. Fakat artık övmemizin vakti geldi. Harika tasarımı ve keskin hatları ile harika bir telefon. Fakat bu kadar güzel bir telefon aynı zamanda narin de bir cihaz. Kasası rahatlıkla çizilebilir.Ekran dayanıklılığına gelirsek kesinlikle ekran koruyucu taktırmanız lazım. Ekranı çok kolay bir şekilde düşmelerde kırılacaktır. Günümüzde ise telefonların camları çok daha dayanıklı.

Ekran boyutu ise cihazın 4″. Bu ekran boyutu küçük gelsede fanlarının olduğunu biliyoruz. Ekran boyutu tamamen göreceli bir kavram.

Özet

İphone 5s 2013 yılının bir kralıydı, fakat artık emekli olmasının vakti geldi. Batarya konusunda sizleri üzecektir. Ekranı boyutu   artık çok küçük kalacaktır. Kamera konusunda maalesef artık pek de iyi olduğu söylenemez. Kısaca 2020 yılında iphone 5s alınır mı soruna hayır cevabını vermek en doğrusu olacaktır.

 

 

Bu yazımızda 2020 yılında iphone 6 alınır mı? dan bahsettik.

2020 yılında iphone 6 kullanılır mı? alınır mı?

Yazar Serhan Engin

Teknoplus TV Yöneticisiyim. 4 yıldır aktif olarak bu sektörle uğraşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon incelemesi telefon incelemesi telefon incelemesi teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri tekno teknoplus teknoplus teknoplus teknoloji haberleri teknoloji haber teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri teknoloji haberleri telefon inceleme teknoloji bilişim